Grafika, kresba

Něco málo o tužkách z mých zkušeností...

 

Tužka je základní věc, kterou by jste si měli pořídit. Někteří si myslí, že nezáleží, jakou tužku si pořídí, ale mílí se. Tužky jsou označeny, základní tužky jsou označeny 1, 2, 3, 4, čím vyšší číslo v tomto označení je, tím je tužka tvrdší. To znamená, že tvrdší tužky jsou světlejší a měkké tmavší. Existuje ještě jedno označení tužek a to 9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H, H, F, HB, B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B, kde tužky s H jsou tvrdé a čím větší číslo u nich je, tím jsou tvrdší. Tužky s B jsou měkké a čím větší je u nich číslo tím jsou měkčí. Tužka F a HB je něco uprostřed.

9H 8H 7H 6H 5H 4H 3H 2H H F HB B 2B 3B 4B 5B 6B 7B 8B 9B
Nejtvrdší Střední Nejměkčí

 

Tužky 1, 2, 3, 4 se dají přibližně přirovnat k tomuto označení.

Tón

Označení

K přirovnání

#1

=

B

#2

=

HB

#2 ½ *

=

F

#3

=

H

#4

=

2H

 


 

Ukázka některých tužek

Tužky Koh-i-noor

Tužky 1,2,3...
Nejzákladnějšími tužkami jsou 1,2,3. Takové balení se dá sehnat snad v každém papírnictví. Balení není ani moc drahé. Pro základ vám bude určitě stačit.Tužky HB, 7H, 6B, 5B.......
Jakmile Vám přestanou stačit tužky 1, 2, 3, je načase si kopit nějaké tvrdší a měkčí tužky. Nechají se koupit po jednom, nebo v nějakém větším balení. Pokud si je pořídíte, zjistíte, že jsou mnohem lepší než tužky 1, 2, 3.... Jsou buď velice měkké, nebo extrémně tvrdé. Měkké píšou víc černě něž tvrdé, tvrdé jsou zas světlé.

 

Další tužky.....
Koh-i-noor je samozřejmě velká firma. Vyrábí obrovské množství tužek. Mezi ně patří například tužka TRIOGRAPH, která je větší než obyčejné tužky, potřebujete tedy na ni větší ořezávátko. Tužka je tříhranná. Je dostupná ve všech možných stupních tvrdosti.

 

Tužky Maped

Tužky Black peps HB, 2H, 2B......

Také kvalitní tužky jsou od firmy Maped. Tužky Black peps se dají koupit jak v balení, tak i jednotlivě. Tužky jsou tříhranné a dobře se s nimi kreslí.

 

Drahé, umělecké tužky

Samozřejmě si můžete koupit i něco dražšího, jsou to umělecké tužky. Nejčastěji od firmy Darwent jsou i další, ale tuhle jsem uznal za nejznámější. Umělecké tužky vyrábí spousta firem dokonce i Koh-i-noor a další.... Některé jsou levnější některé dražší.....S uměleckými tužkami nemám tolik zkušeností, takže pokud někdo máte můžete něco hezkého napsat.

You have no rights to post comments

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Vice informací