Deník, ostatní

TOPlist

Tak jsem si udělal radost a koupil jsem si nový telefon. Nový telefon jsem si již sliboval před maturitou, ale pouze pod podmínkou, že ji udělám. No a tu jsem, jak jste se již dozvěděli v minulém článku udělal, takže jsem dodržel své slovo. Ovšem nebyl to jediný důvod, trochu mě také donutila absence mnoha aplikací pro můj předchozí telefon...

 

 

 

S nadšením vždy sleduji nové technologie, mezi které patří samozřejmě i mobilní telefony. Můj nový telefon je již pátý, který v životě mám. Já vím není to příliš...

Jak to vlastně vše začalo?

Můj první mobilní telefon jsem dostal v roce 2005. Jednalo se o Alcatel OT 301, který přede mnou používala moje mamka. Během několika následujících dní jsem měl telefon prozkoumaný do nejmenších detailů, veškeré nastavení, a funkce, kterých zrovna moc nebylo. Vždy mě bavilo hledat co kde je a co všechno se dá nastavit.

Alcatel OT 301

 

Potom se ovšem začal trh s mobily vyvíjet hroznou rychlostí. Začaly se objevovat telefony s fotoaparátem a barevnými displeji a spoustou funkcí, o kterých se mi mohlo s Alcatelem a několika řádkovým displejem jenom zdát. Začal jsem šetřit peníze na něco lepšího a můj zrak se upíral k vlajkovým lodím jednotlivých výrobců. Ale jelikož jsem šetřil pouze z peněz, které jsem dostal k narozeninám, svátku, či Vánocům tak to byl běh na dlouhou trať. V tu dobu jsem četl dosti časopisů o mobilech a znal jsem téměř všechny značky a jejich vlastnosti. Potřeboval jsem ušetřit částku kolem 10 tisíc, abych si mohl koupit jeden z telefonů. Mé cíle se postupně měnily, podle toho jak přicházely nové modely. Nejdříve jsem šetřil na Sony Ericson K750i, pak na Nokii 6600 a mnohé další.

Částka, kterou jsem potřeboval byla v nedohlednu a tak mi doma řekli, že tolik za telefon stejně dávat nebudu. Zašli jsme do prodejny, bylo to 16. 7. 2005 a já jsem si zakoupil Siemens CT70 za částku 3.250Kč. Oproti telefonům, které jsem si chtěl koupit, stál třetinu ceny. Ten již měl barevný displej a VGA fotoaparát, který neuměl natáčet video. Zde již bylo více funkcí k prozkoumávání, ovšem ale ne zdaleka tolik, takže jsem během několika týdnů již neměl nic nového, co bych mohl objevit. U tohoto telefonu také začala mánie s java hrami. Spousty kreditu jsem na tomto telefonu utratil za java hry a následně obdivoval jejich funkčnost a propracovanost.

 

Jistě pochopíte, že Siemens nebylo to pravé, co jsem hledal, proto hned jak jsem měl našetřeno dost peněz, začal jsem se poohlížet po něčem jiném. Našetřeno jsem sice měl, ale ne tolik, takže jsem se díval na telefony převážně v bazarech. Konkrétně jsem chtěl buďto Nokii N73, nebo Nokii N93. Pak se mi jednou poštěstilo a na jednom bazaru jsem našel, jak někdo prodává Nokii N93 za 7.000Kč, v té době se na bazarech přitom vyskytovala za částku, která se pohybovala okolo 9.000Kč. Telefon jsem tedy objednal a 14. 11. 2007 jsem ho měl doma. Oproti Siemensu měl nespočet výhod, však to také byl telefon v úplně jiné cenové kategorii. V dokladu o koupi, který jsem k telefonu dostal byla i původní cena, která byla přes 16.000Kč a já jsem ho měl za 7.000Kč dobré ne? Tento telefon již měl operační systém a existovalo na něj spousty aplikací, takže bylo stále co objevovat.

 

Ovšem časem se telefony přehouply do další evoluce. Nastal čas dotykových displejů. Bylo načase odložit mou, již zastaralou, Nokii N93 a pořídit něco nového. Po dlouhém vybírání jsem se rozhodl pro telefon Nokia N900 s dokonalým systémem Mamo 5. Tento telefon navíc splňoval všechny mé dřívější požadavky. Což bylo hardwarová klávesnice, krytka na fotoaparát, mechanická spoušť fotoaparátu a stylus. Tak jsem tedy 3. 5. 2010 zakoupil Nokii N900. V tu dobu ještě Nokia slibovala další telefony s tímto systémem a aktualizaci na nově připravovaný systém MeeGo. Myslel jsem, že se systém stane stejně populární jako Android, ale pak se Nokia pustila do Windows Phone a vše bylo pryč. Nokia N900 tak zůstala jediná se systémem Maemo 5 a tím pádem se pomalu přestávaly objevovat aplikace a vytrácela se podpora.

 

Nokia N900 sice měla vše, co jsem potřeboval, ovšem některé aplikace které bych rád využíval se pro systém Maemo sehnat nedaly. Nedá se nic dělat, chce to něco s Androidem, na který bylo, je a nejspíš i bude aplikací dostatek.. A přece se nebudu držet při zemi, můj zrak se upínal k vlajkové lodi společnosti Sony, která začala s něčím novým a to voděodolností. Možná již víte, že mluvím o modelu Sony Xperia Z, který jsem 14. 6. 2013 zakoupil. Zajímavé je, že jsem požadavky, které jsem měl k předchozímu telefonu hodil stranou a vyměnil je za elegantní, voděodolnou placku s velice výkonným hardwarem. No doufám, že tento telefon mi bude dobře sloužit...

 

 Pro přehled napíšu tabulku, od kdy do kdy jsem měl jaký telefon. A jak na to tak koukám, tak jsem měl každý novější telefon o něco déle... Uvidíme, jak to bude pokračovat, technologie jde přeci jen stále kupředu.

Telefon

Začátek používání

Konec používání

Používal jsem

Alcatel OT 301

1. 1. 2005

16. 7. 2005

196 dní (6 měsíců  a 6 dní)

Siemens CT70

16. 7. 2005

14. 11. 2007

851 dní (2 roky a 4 měsíce)

Nokia N93

14. 11. 2007

3. 5. 2010

901 dní (2 roky a 6 měsíců)

Nokia N900

3. 5. 2010

14. 6. 2013

1138 dní (3 roky a 1 měsíc)

Sony Xperia Z

14. 6. 2013

??

??

 

A co vy? Jaké jste vystřídaly telefony a kolik jich bylo?

You have no rights to post comments

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Vice informací