Tvorba web stránek

TOPlist

Návod na práci s datem a časem v PHP...

Občas potřebujete zapsat do databáze záznam o nějaké události (například registrace uživatele na vašich stránkách) a chcete k těmto údajům připojit i datum a čas. Ale jak ho zjistit? To popíšu v následujícím návodu.

Pro získání aktuálního data a času se používá funkce time. Ovšem tato funkce vám vypíše počet sekund od začátku Unixu (1. 1. 1970). Vypadá to následovně:

Kód:

<?php echo time (); ?>

Výsledek tohoto kódu si můžete prohlédnout zde

Můžete si všimnou, že když aktualizujete stránku, tak se aktualizuje i počet sekund. Ovšem tento výpis času je nám takřka k ničemu. Proto existují i další způsoby.

 

Kód:

<?php echo date ("G:i:s", time());
echo "<br>";
echo date ("H:i:s d. m. Y", time());
echo "<br>";
echo date ("H:i:s d. m. Y");
echo "<br>";
echo date ("j. n. Y") ;?>

Výsledek tohoto kódu si můžete prohlédnout zde

A co znamenají písmena v kódu, pokud patříte mezi ty bystřejší, tak při pohledu na kód a výsledek kódu by vám to mělo být jasné, ale i tak sem napíšu popis jednotlivých písmenek. Neuvádím zde popis všech písmen, najdete je totiž v PHP manuálu u funkce date.

Y  - Vyjádření roku ve tvaru čtyřčíslí (např. 2012)

n  - Vyjádření měsíce bez úvodních nul

j  - Vyjádření dnu bez úvodních nul

G  - Vyjádření hodiny bez úvodních nul

i  - Vyjádření minut s úvodními nulami (např. 05)

s  - Vyjádření vteřin s úvodními nulami (např. 08)

Tento čas slouží pouze ke zjištění aktuálního času a následné zapsání např. do databáze. Pro zobrazování aktuálního času na stránkách se používá JavaScript, který dokáže zobrazovat aktuální čas, aniž by se musela stránka aktualizovat.

You have no rights to post comments

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Vice informací